вторник, 15 юни 2010 г.

Резервни копия за Android телефони

Въпреки множеството предимства на Android платформата различните производители на подобни устройства не правят достатъчно често обновявания на моделите си, когато се появи нова версия. Целта естествено е да се купуват новите устройства заради софтуера, а не толкова заради променения хардуер. Защото Android 2.2 в повечето случаи работи на устройства продавани с версия 1.5, но производителите се бавят с пускането на обновления.
Решението е използването на допълнителен фърмуер като CyanogenMod, но при него съществува риск вашия телефон да не стартира отново. Затова от сайта Tested.com са създали подробно ръководство за запазване на вашите данни при Android телефони. Цялата статия за резервни копия може да се открие тук. Една от интересните опции е да запазите данните си в онлайн хранилища от рода на Dropbox и Box.net, което позволява възстановяването им от всеки компютър свързан с мрежата.

понеделник, 14 юни 2010 г.

Инсталиране на tinyproxy

Необходимостта да създам сигурна среда за браузване ме накара да потърся повече информация по темата за виртуалните тунели. Идеята ми беше да пусна прокси сървър на домашната машина, към която да се връзвам чрез пренасочване на портовете и да браузвам онлайн от нейната мрежа.
След известно търсене онлайн и тестване на няколко програми реших да ползвам tinyproxy за прокси сървър. Програмата е малък и бърз HTTP proxy daemon за POSIX операционни системи. Инсталацията би следвала да е стандартната описана в README файла, ./configure, make, make install.
За съжаление обаче като стартирах приложението, нищо не тръгна. Във /var/log/messages нямаше съобщение за грешки и процеса трябваше да работи, но такъв липсваше. Това което трябва да се направи за да тръгне приложението е да му се създадат директориите за log файлове и pid на процеса.
При мен това бяха /usr/local/var/log/tinyproxy и /usr/local/var/run/tinyproxy. След създаването им трябва да се сменят правата с тези, с които стартирате сървъра - например nobody.nogroup.
В конфигурацията пускам сървъра да работи на различен от порта по подразбиране и да слуша на локалния интерфейс (Allow 127.0.0.1). Тези настройки се намират в tinyproxy.conf файла. Добра идея е да се включи и следния код в LogRotate, за да не стават големи файловете:
# Rotate /usr/local/var/log/tinyproxy:
/usr/local/var/log/tinyproxy/tinyproxy.log {
weekly
create 0664 nobody nogroup
rotate 9
}

По този начин имате бързо решение за прокси, към което може да се връзвате. Използването на виртуални тунели с putty или ssh повишава защитата на вашата мрежа. Повече за браузване без да оставяте следи прочетете тук.

четвъртък, 10 юни 2010 г.

Как да ползваме ext2 или ext3 дял под Windows

За разлика от операционните системи с открит изходен код потребителите на Windows срещат известни трудности с ползване на алтернативни файлови системи. Едно хубаво ръководство на английски как да ползвате ext2 или ext3 дял под Windows може да откриете тук. За целта се ползва този драйвер. Друго решение са програми като Paragon ExtBrowser или DiskInternals Linux Reader.
Друг вариант който лично аз предпочитам, когато ми се налага е Total Commander с добавка за ext2/ext3 и ReiserFS файловата система.

петък, 4 юни 2010 г.

Doit.im - онлайн тефтерче

Едно време хората ползваха тефтерче да си записват задачите които трябва да свършват или интересни неща от живота (например рецепта за кекса на кака Стейси). Днес обаче все по-малко хора практикуват този изключително полезен навик. Това води до загуба на време, забравяне на важни неща и куп други проблеми с микромениджмънта на персонално ниво.
Понякога тези тефтерчета могат и да са досадни, ако например си записваме всеки дребен детайл, или пък погледнем колко задачи не сме изпълнили. Въпреки това ползата от тях е очевидна. Какво се случва обаче ако си забравите тефтерчето?
Ето и решението за модерните хора - онлайн органайзър за задачи - Doit.im.
Този удобен сайт ви позволява да си записвате важни бележки и задачи, за да не забравите нещо. Разбира се може да ползвате подобна комбинация от джимейл, Google Tasks, Google Notebook или пък RememberTheMilk. Това което ми хареса при Doit е че приложението е наистина семпло, върши удобна работа, работи през браузър и се ползва удобно дори и през смартфон.
Препоръчвам на всички забравящи и разсеяни люде ;-)