
Доскоро операционната система се възприемаше единствено като софтуерна връзка към хардуера на персоналните компютри, на базата на която се изпълнява приложния софтуер. Тя трябваше да бъде фундамента върху който безпроблемно и сигурно да работят различните приложения и предлаганите от техните производители функции. С развитието на Интернет технологиите все повече се обезличава нуждата от операционна система за изпълнението на различни задачи. Браузърите заемат все по-централна роля на всеки десктоп като почнем от корпоративните приложения от рода на Oracle BI Answers (от Oracle BI Presentation Services 10g) и стигнем до сложните и динамични AJAX сайтове като NetVibes, и приложения, които домашните потребители ползват. Това до известна степен измества фокуса от водещата роля на операционната система като платформа за ползване на различни приложения и услуги. Независимо дали Ползвате Microsoft Windows, Vista и Silverlight или произволна GNU/Linux дистрибуция, Mozilla Firefox и DHTML/AJAX от значение е удобството и ефикасността на работа на уеб приложенията и разпределените услуги.
В тази насока на Linux фронта са крачка напред с представянето на дистрибуциите gOS и Ulteo. Тяхната цел е да предложат удобна база за употреба на различни офлайн и онлайн базирани продукти и услуги - съчетавайки най-доброто от досегашния модел с последните тенденции в жанра.
Затова Windows Azure не е операционна система в смисъла на който в момента ползваме това понятие. Идеята е да се предостави лесен за употреба виртуален софтуер който да работи на слоеве с различни сървър базирани услуги - като отдалечено изпълнение на програми, автоматично управление на задачи, съхраняване на данни и онлайн разпределянето на тези функции. Windows Azure следва да осигури основната инфраструктура за тези възможности, които ще работят съвместно в мрежа. Специалистите от Редмънт се надяват Azure да помогне на софтуерните инженери да създават и внедряват по-бързо и ефективно сложни приложения от следващо поколение, които да работят в Internet като "облак от данни" и да ползват пълноценно възможностите на мрежата, различни бази данни, персоналните и мобилните компютри, уеб услугите и дори смарт телефоните.
Windows Azure ще може да се ползва от разработчиците като система за програмиране на софтуер използвайки технологиите на Microsoft .NET Framework ASP .NET, и приложенията на Visual Studio. В последствие Windows Azure трябва да се развие като част от Azure Services Platform, която ще съдържа познати компоненти като SQL, .NET, Live, SharePoint и Dynamics CRM услугите.
Въпреки че софтуерния гигант твърди че Azure Services Platform е поредния опит за ангажиране на Microsoft с откритите стандарти и съвместимостта с други програмни езици и платформи, прави впечатление факта че отново е направен опит да се насочи бизнеса към лесните и удобни за употреба приложения на компанията. От друга страна освен приложенията от Visual Studio, Windows Azure поддържа различни стандарти и протоколи като SOAP, REST и XML. Дизайнерите на Windows Azure се надяват скоро да има средства за разработка на услуги и от други приложения и езици за програмиране като Eclipse, Ruby, PHP, и Python.
Допълнителна информация може да се открие на страниците на Microsoft посветени на Azure. Визията им за обединяване на приложения и услуги тук. Представяне на различните слоеве на Azure от чудесните блогове на Ziff-Davis. Информация за софтуерни проектанти на страниците на Microsoft DevNet. За да тествате Azure ви е необходим passport известен и като Windows Live ID.
Няма коментари:
Публикуване на коментар